INDIKACIJŲ KŪDIKIŲ IR VAIKŲ CENTRINĖS NERVŲ SISTEMOS /CNS/ PAŽEIDIMŲ APARATINEI DIAGNOSTIKAI PALYGINAMOJI CHARAKTERISTIKA

V.DREJERIENĖ (Vilniaus universitetinė ligoninė), A.STEPONĖNIENĖ (UAB "SK Impeks Medicinos diagnostikos centras"), V.DOMARKIENĖ (Vilniaus universitetinė vaikų ligoninė)


Ultragarsinė sonografija /US/, kompiuterinė tomografija /KT/, magnetinis branduolių rezonansas /MBR/ yra pagrindiniai šiuolaikiniai aparatinės diagnostikos metodai klinikinėje praktikoje, esant kūdikių ir vaikų CNS pažeidimams.

Dažniausiai diagnozuojamos sekančios CNS patologinių pakitimų grupės:

1. Išeminiai, hemoraginiai CNS pažeidimai /hipoksiniai, trauminiai/.

2. Hidrocefalija.

3. Įgimtos CNS anomalijos ir navikai.

4. CNS infekcijos /įgimtos ir įgytos/.

US yra pripažintas metodas visų laipsnių intrakranijinėms kraujosruvoms diagnozuoti, bet KT pagalba geriau nustatomos kraujosruvos, kai smegenų skilveliai yra neišsiplėstę /petechijos, kraujagyslinių rezginių hemoragijos, mažos subdurinės ir epidurinės hematomos/. MBR geriau parodo kraujosruvų senumą.

Hipoksinių-išeminių CNS pažeidimų diagnostikoje neurosonografija yra pranašesnė už KT - nustatant periventrikulinę leukomaliaciją ar smulkias periventrikulines cistas. Ypač neišnešiotiems naujagimiams KT būdu yra labai sunku interpretuoti periventrikulinės leukodistrofijos laipsnį dėl jų mažo smegenų audinio tankio.

Konstatuojant hidrocefaliją, US, KT, MBR yra vienodai informatyvūs, tačiau KT ir MBR metu geriau nustatomas obstrukcijos lygis, geriau įvertinamos obstrukcinės masės.

Įgimtų CNS anomalijų diagnostikoje pranašiausias būtų MBR tyrimas, nes MBR geriausiai diferencijuoja baltąją ir pilkąją smegenų substancijas. MBR pranašesnis už US ir KT, diferencijuojant neuronų migracijos anomalijas, diagnozuojant anomalijas ties kraniovertebraline jungtimi.

Įgimtų CNS infekcijų atvejais KT yra pranašesnė už US nustatant kalcifikatus, todėl įtariant įgimtą neuroinfekciją rekomenduojamas KT tyrimas, net jei neurosonografijos metu nerandama pakitimų. Tačiau US pranašesnė už KT poinfekcinių pakitimų diagnostikoje, įvertinant intraskilvelines sąaugas ar audinių fragmentus, sukeliančius hidrocefaliją. Ši informacija labai svarbi drenažo vietos pasirinkimui.

Įtariant įgytą, ūmią toksoplazmozę, informatyviausias būtų MBR tyrimas, nes šviežių toksoplazminės infekcijos židinių KT neparodo.

Neurosonografija /CNS echoskopija/ yra nepakeičiamas rutininės diagnostikos metodas, tiriant naujagimių ir kūdikių intrakranijinę patologiją: nereikalauja specialaus kūdikio paruošimo, pigiausias iš minėtų būdų, greitas, neinvazyvus, nereikia keisti optimalios naujagimio aplinkos ir kt. Tačiau KT ir MBR yra nebepakeičiami, kai kūdikiui užauga galvos momenėlis, kai reikia pakartotinai ar išsamiau ištirti CNS patologiją, papildyti diagnozę, sekti vaikus vyresniame amžiuje.


                                                                                            Redaguota: 11.19.2000 14:33