Istorija

„Istorija mus vienija ir stiprina“

Taikomųjų mokslų institutas buvo įkurtas 1992 metais Vilniaus universiteto siekiat išsaugoti didelę taikomųjų darbų patirtį turinčias mokslininkų ir inžinierių komandas. Jų atlikti darbai buvo plačiai žinomi, nes grupės dalyvavo kosminėse programose, mikroelektronikos technologijų projektuose, lazerinių sistemų ir jų taikymo metodų kūrime. 1994 metais tapome Medžiagotyros ir taikomųjų mokslų institutu į veiklą įsiliejus Puslaidininkių fizikos probleminei laboratorijai, kuri išplėtė fundamentinių tyrimų galimybes.

Pagrindinę instituto veiklą plėtojo Medžiagotyros ir Puslaidininkių fizikos problemų skyriai, kurie sprendė puslaidininkių fizikos problemas. Keitiklių ir bionikos skyrius konstravo elektroninius prietaisus ir fotoelektrinių keitiklių pritaikymą kuriant regėjimo prietaisus. Fotometrijos skyrius kūrė prietaisus (fotonų skaitiklius ir pan.) žvaigždžių stebėjimui, o taip pat jo informacinių technologijų sektorius persiorientavo į lituanistikos uždavinių sprendimą, palaikydamas tiesioginį kontaktą su „Fotonija“. Lazerinės chirurgijos skyrius plėtojo įvairias biomedicinines technologijas (diagnostikai ir gydymui) bendradarbiaudamas su ligoninėmis. Tai buvo metai, kada tyrėjų grupės jungėsi į tarptautinius projektus bei pradėjo teikti paslaugas atsigaunančiai Lietuvos pramonei.

Nuo 1994 iki 2009 m. garsindami Medžiagotyros ir taikomųjų mokslų institutu vardą įsijungėme į Europos mezoskopinių darinių fizikos ir technologijos programą (dabar sakytume, į nanomokslo krypties programą) (PHANTOMS), kurią vykdant buvo sukurtas kontroliuojamo dydžio nanodarinių auginimo lazerinės abliacijos būdu metodika, kurios pagalba buvo kuriami pikosekundinės spartos fotodetektoriai. Užmezgus bendradarbiavimą su Glazgo universitetu 1996 m. įsijungta į CERN‘o programas. Pradžioje dalyvavome Didžiojo hadronų kolaiderio (LHC) kūrimo etapuose (R8), o nuo 2002 metų dirbama kuriant detektorius didelio šviesingumo kolaideriams (super-LHC, RD50) ir kriogeninius radiacijos detektorius (programa RD39). Puslaidininkių fizikos problemų skyrius kartu su Puslaidininkių fizikos institutu laimėjo Europos išskirtinio centro projektą SELITEC, kuris leidžia iš esmės išplėtoti puslaidininkių tyrimus šviesos impulsais indukuotų dinaminių gardelių ir fotoliuminescencijos metodais. Reikšmingą postūmį darbams padarė išplėtoti ryšiai su buvusiu bendradarbiu Remigijumi Gaška, išvykusiu į stažuotę JAV ir dirbusiu Renselaerio politechnikos institute (Niujorko valstija) bei jo įkurta bendrove „Sensor Electronic Technology“.

2009 m. įvyko instituto pertvarka, grįžo Taikomųjų mokslų instituto pavadinimas, pasikeitė struktūra. Šiuo laikotarpiu stiprėja apšvietimo technologijų kryptis, bendradarbiaujant su į Filosofijos fakultetą išėjusia Psichofizikos grupe ir Matematikos ir informatikos fakultetu sukuriam apšvietimo sistemos kokybės įvertinimo sistema ir puslaidininkinės lempos su keičiamu spinduliuotės spektru. Sėkmingai plėtojasi biomedicininė tematika. Kartu su Botanikos institutu sukuriama daržovių apšvietimo technologija leisianti reguliuoti svarbius maistinius jų rodiklius. Sukuriamas ir parodose demonstruojamas fluorescentinis medicininės diagnostikos prietaisas ikivėžio ir vėžio diagnostikai. Atrastas tiesinės krūvininkų gyvavimo trukmės priklausomybės nuo apšvitos efektas diegiamas CERN‘e radiacijos monitoringo tikslu FP7 programos projektu AIDA. Puslaidininkių tyrimas dinaminių gardelių metodu aprėpia medžiagas nuo deimanto iki siaurajuosčių junginių, ir pritraukia tyrėjus iš viso pasaulio. Produktyviai pradeda plėtotis organinių puslaidininkių kryptis įtraukdama į naujų medžiagų kūrybą KTU organinės chemijos specialistus ir Skystųjų kristalų laboratoriją.

Šiomis dienomis taikomųjų mokslų institute vyksta mokslinė revoliucija, kaip pradedame tyrinėti ne užsienyje pagamintas puslaidininkines struktūras, o jau pačių sukurtus tiek organinius, tiek neorganinius darinius. ES struktūrinių ir Lietuvos Respublikos lėšomis įsigijome modernios technologinės įrangos, kurios bazė bus dar gausesnė kai 2015 metais persikelsime į naujai Mums pastatytą pastatą.

Skaityti plačiau

 

 

 

 

Siekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, Universiteto tinklalapiuose naudojame slapukus. Tęsdami naršymą jūs sutinkate su Vilniaus universiteto slapukų politika. Daugiau informacijos